Vrásky a další kožní poruchy vznikají jako důsledek vlivu mnoha faktorů včetně psychických – stres, úzkost, deprese.
Důležitý je také ekologický problém – špinavá atmosféra megaměst, klimatické změny, náhlé změny vlhkosti a teploty vzduchu.
Často pleť předčasně stárne kvůli nesprávně zvolené nebo nekvalitní dekorativní kosmetice nebo příliš aktivní mimice.
Bylinné extrakty jsou velmi široce používány v kosmetice. A ve své čisté podobě jsou ještě užitečnější.
Bylinky poskytují tu nejlepší péči o krásu, mládí a zdraví pokožky a my je rádi využijeme.
Bylinky na obličej proti vráskám - výhody
Existuje velké množství bylinek, které pomáhají obnovit kožní turgor a dělají ji mladší. Chcete-li však dosáhnout požadovaného omlazujícího účinku, doporučujeme používat následující léčivé rostliny:
- Aloe – hydratuje a omlazuje pokožku
- Měsíček lékařský - hydratuje, dezinfikuje, zklidňuje a vyhlazuje vrásky
- Kopřiva – pomáhá urychlit metabolické procesy v tkáních a obnovuje elasticitu pokožky
- Levandule - osvěžuje, zklidňuje a obnovuje barvu pleti
- Podběl – vyhlazuje, hydratuje a dělá pokožku sametovou na dotek
- Petržel – vyhlazuje vrásky, hydratuje, vyživuje a bělí pokožku, díky čemuž je mladá a fit
- Máta - osvěžuje a tonizuje stárnoucí pleť
- Pampeliška – pomáhá zbavit se pigmentací
- Rozmarýn - má vyhlazující vlastnosti, dobře napíná a omlazuje pokožku
- Heřmánek - obnovuje pokožku, zastavuje její vadnutí, zabraňuje tvorbě vrásek
- Jeřabina – čistí pleť, vyhlazuje vrásky a působí jako lehký antioxidant
- Tymián - účinně hydratuje suchou pokožku, čímž zabraňuje tvorbě vrásek
- Šalvěj – používá se jako přírodní liftingový prostředek
- Přeslička rolní - odstraňuje ochablou pokožku, pomáhá s mastnou a problematickou pokožkou obličeje
Recepty na masky proti vráskám
Vrásky můžete odstranit pomocí pleťových masek vyrobených z léčivých bylin. Používejte bylinky čerstvé i sušené.
Maska proti vráskám pod očima
Vrásky pod očima pomůže odstranit bylinná maska ze sušeného jitrocele, máty a květů heřmánku. Bylinky po 1 lžíci nasekejte a smíchejte, zalijte je sklenicí vroucí vody a vařte na mírném ohni 10–15 minut. Poté vodu sceďte, do bylinkové dužiny přidejte 1 lžičku bramborového škrobu a dobře promíchejte. Před aplikací masky na obličej ji nejprve namažte výživným krémem. Nechte působit 20 minut, poté opláchněte vodou pokojové teploty.
Maska pro blednoucí a stárnoucí pleť
Maska z listů šalvěje, třezalky, heřmánku a lípy pomáhá odstranit vrásky z blednoucí a stárnoucí pleti. Suché ingredience odměřujte ve stejném poměru – jednu čajovou lžičku najednou. Důkladně je rozemelte na mouku pomocí mlýnku na kávu. Zalijte vroucí vodou. Poté přidejte lžíci zakysané smetany a lžičku rostlinného oleje. Naneste masku a po 20 minutách opláchněte vodou při pokojové teplotě.
Máta, jitrocel, heřmánek
Skvěle pomáhá maska ze sušených bylinek máty, jitrocele a květů heřmánku. Musí být smíchány ve stejných částech, rozdrceny a vařeny po dobu deseti minut na mírném ohni. Poté vše sceďte a do vody přidejte bramborový škrob. Před aplikací této masky na obličej je třeba ji namazat výživným krémem. Nechte masku dvacet minut působit.
Maska z měsíčku
Vrásky na obličeji odstraníte pomocí měsíčku lékařského: 1 polévkovou lžíci této bylinky zalijte 1 sklenicí vroucí vody a nechte 30 minut louhovat. Do vzniklého nálevu namočte gázový tampon a přiložte na obličej. Když ubrousek začne schnout, vyjměte ho a omyjte teplou vodou.
Další lidový recept na výživnou a vyhlazující masku pro stárnoucí pleť
Jemně nasekejte a vmíchejte lžičku květů heřmánku lékařského, lžíci čerstvých březových listů, lžičku jehličí. Rozdrcenou hmotu zalijte převařenou vodou, aby vznikla pasta. Přidáme jeden žloutek a lžíci tvarohu. Rozmačkejte všechny ingredience a naneste na pokožku obličeje po dobu 25 minut. Opláchněte teplou vodou.
Lidový recept na bylinkovou pleťovou vodu proti vráskám
1 polévkovou lžíci sušených květů heřmánku nasypte do 1 sklenice suchého bílého vína a nechte 2 týdny louhovat. Otřete stárnoucí pleť tímto mlékem ráno a večer, po setření naneste na obličej výživný krém.
Bylinky jsou odedávna považovány za účinný lidový prostředek proti vráskám. Je jen důležité používat tyto recepty ne příležitostně, ale neustále nebo v opakovaných kurzech, a pak vám jednoduché, ale velmi účinné recepty pomohou vyhladit změny související s věkem a hluboké vrásky se nebudou objevovat po velmi dlouhou dobu.
Moderní kosmetologie nabízí obrovské množství pečujících produktů navržených tak, abychom byli krásní. Pokud jste fanouškem péče pomocí přírodních prostředků, zjistěte, které bylinky jsou užitečné pro suchou, mastnou, problematickou pokožku obličeje a těla, s pomocí kterých léčivých rostlin se můžete zachránit před podrážděním a alergiemi. jako omlazující pokožku obličeje. Nejprve však obecná doporučení o používání léčivých rostlin v péči.
Pravidla a metody použití prospěšných bylin pro péči o pleť obličeje v kosmetologii
Pamatujte, že léčivé rostliny nenahradí správnou péči o vaši pokožku, proto je používejte ve své péči jako doplňkový produkt. Jejich správným a neustálým používáním jistě dosáhnete požadovaného výsledku.
Před použitím bylinek se ujistěte, že nejste alergičtí na konkrétní rostlinu. Chcete-li to provést, nejprve vyzkoušejte jejich účinek na malé ploše pokožky a pokud je vše v pořádku, můžete jej bezpečně použít k péči o sebe.
Kde nakoupíte potřebné suroviny? To lze samozřejmě provést v lékárně. No, pokud máte možnost během sezóny sbírat potřebné bylinky vlastníma rukama (to by mělo být provedeno na místech šetrných k životnímu prostředí, daleko od dálnic a průmyslových zón), bude to ještě lepší volba.
Po zakoupení bylinky si pozorně přečtěte návod na její přípravu a použití, protože některé rostliny je třeba uvařit a použít jejich nálev, jiné je třeba uvařit a použít jejich odvar. Suroviny před vařením umelte: tak se rychleji a lépe vylouhují a dodají vaší pokožce maximum prospěšných látek.
Čerstvé bylinky použijte ihned nebo si je můžete udělat pro budoucí použití tak, že je dobře vysušíte a poté je použijete v sušené formě.
Rostliny lze v péči používat několika způsoby:
- použijte kostky ledu z bylinných odvarů (takto se jich doma rychle zbavíte);
- omyjte se jejich odvarem nebo infuzí;
- přidávejte odvary do masek a krémů;
- ve formě parních lázní na obličej (udělejte to před zahájením procedury);
- pro tělo - užívejte koupele s odvary a infuzemi;
- ve formě obkladů.
Pamatujte, že obklady musí být teplé. Chcete-li to provést, namočte ubrousek nebo ručník do teplého vývaru a přiložte ho na chvíli na obličej.
Frekvence používání bylinných obkladů a masek závisí na typu pleti: pokud je problematická nebo mastná, pak to lze provádět dvakrát týdně, a pokud máte suchý typ, používejte je jednou za sedm až deset dní.
Bylinky pro mastnou, smíšenou a problematickou pleť
V přírodě existuje mnoho rostlin, které se v lidovém léčitelství odedávna používají k péči o mastnou nebo smíšenou pleť se sklonem k různým typům problémů, jako je akné, komedony a záněty. Tady jsou některé z nich:
- : pro své protizánětlivé vlastnosti se již dlouho používá v kosmetologii, úspěšně bojuje proti akné a akné;
- aloe: dokonale dezinfikuje, stahuje póry a zabraňuje vzniku vyrážek;
- měsíček lékařský: výborný prostředek pro boj se záněty a vyrážkami;
- petržel: bělí obličej a snižuje mastnotu;
- jitrocel: vysušuje vyrážky a zabraňuje jejich vzniku;
- lípa: má dobré čistící vlastnosti, snižuje mastný lesk.
Bylinky pro mladistvou pleť obličeje
Pokud máte stárnoucí pleť, musíte ve své péči používat přípravky, které zabraňují vzniku vrásek, zvyšují kožní turgor a eliminují změny související s věkem v podobě stařeckých skvrn a dalších projevů. Byliny mají následující vlastnosti:
- pampeliška: účinná v boji proti stařeckým skvrnám;
- šalvěj: má stahující vlastnosti, dělá vrásky méně nápadné;
- heřmánek: zpomaluje stárnutí, bojuje proti blednutí.
No a teď už víte, které bylinky jsou prospěšné pro pokožku obličeje a těla v závislosti na jejím typu. Doufám, že vám tyto tipy pomohou udržet si krásu a pěstěný vzhled.
Jaké jsou nejprospěšnější bylinky na obličej? Stručný, ale obsáhlý přehled léčivých rostlin vám umožní vybrat si přesně tu, která si rychle a efektivně poradí s vzniklým problémem. Indikace pro jejich domácí použití, pravidla použití a nejúčinnější recepty najdete zde.
Léčivé byliny jsou velkou skupinou rostlin, jejichž části se používají jako suroviny pro preventivní a léčebné účely v medicíně a kosmetologii. Můžete je z nich vyrobitúžasné masky pro pokožku obličeje, které dokážou vyřešit různé problémy - od vyhlazení vrásek až po odstranění nejzapálenějšího akné. Jen je potřeba vědět, jak správně používat bylinky na obličej a jaké specifické vlastnosti má každá z nich. Přitom není vůbec nutné vědět, jak správně sbírat, skladovat a sušit léčivé rostliny, protože v lékárnách se prodávají přípravky připravené k použití.
Recenze bylinek na pleť obličeje
Existuje velké množství léčivých bylin na obličej a je velmi obtížné jim porozumět. Abyste se v této rozmanitosti neztratili, stačí si určit, kterého problému se chcete nejvíce zbavit. Může to být akné nebo vrásky nebo dvojitá brada, suchá nebo mastná pleť. Chcete-li odstranit neštěstí, které vám zasahuje do života, musíte vybrat samotné bylinky.
- Aloe- proti akné a pro.
- Butterbur- kontrola mazových žláz.
- Slaměnka- proti různým typům zánětů na obličeji.
- Bříza- pro mastné typy pleti.
- Dub- eliminuje mastný lesk z obličeje.
- Oregano- pro zvlhčení.
- třezalka tečkovaná- má protizánětlivé vlastnosti, užitečné proti akné a akné.
- Měsíček lékařský- neocenitelný při zánětlivých procesech, vyrážkách, zklidňuje podrážděnou pokožku, hydratuje.
- Kopřiva- jeden z nejlepších pečujících produktů pro mastnou pleť s čisticími vlastnostmi.
- Levandule- má uklidňující účinek na podrážděnou, unavenou pokožku.
- Lípa- proti mastnému lesku na pokožce.
- Lopuch(kořen) - užitečné pro mastnou pleť.
- Podběl- dělá pokožku hladkou a hedvábnou, eliminuje vyrážky.
- Máta- používá se proti mastnotě a nadbytku mazových sekretů.
- Petržel- má bělící vlastnosti.
- Jitrocel- léčí mastnou pleť a akné.
- Pampeliška- proti stařeckým skvrnám.
- Rozmarýn- vyhlazuje vrásky a má omlazující účinek. Nejlepší protizánětlivý a regenerační prostředek: zastavuje proces stárnutí, zabraňuje brzkému vzniku vrásek, hojí případné akné a pupínky.
- Jeřáb- má vysoce účinný čistící účinek: odstraňuje černé tečky.
- Tymián- nezbytný pro hydrataci suché pokožky.
- Série- používá se k léčbě alergií a různých vyrážek na obličeji.
- Šalvěj- má liftingový efekt, činí pleť zářivou a mladistvou.
- Přeslička rolní- Doporučeno pro péči o mastnou pleť.
Všechny tyto blahodárné bylinky pro pokožku obličeje jsou jen špičkou ledovce v obrovském moři. Ve skutečnosti je jich mnohem více (v medicíně existuje více než 2 000 názvů léčivých rostlin), ale pro domácí kosmetologii těchto 20 bude stačit.
Máte-li doma truhličku se zázračnou sbírkou jedné z těchto bylinek, určitě této skutečnosti využijte k tomu, abyste si dali do pořádku pleť, se kterou neustále vznikají nějaké problémy.
Pokud vyrostly natolik, že už překážejí v životě, vyberte jim konkrétní léčivou rostlinu: existují pro to určité indikace.
Masky, které si můžete vyrobit doma, pomohou prodloužit mládí pokožky obličeje, vypadat svěží a upraveně.
Jak vyrobit a používat domácí peeling na obličej:
Indikace pro použití léčivých rostlin
Velmi často vyvstává otázka, které bylinky na obličej použít na konkrétní problém. Pro usnadnění hledání správných surovin existují v bylinné medicíně speciální indikace pro domácí ošetření pleti bylinkami. Použijte je, abyste si cíleně, a ne náhodně, udělali zásoby bylin, které potřebujete.
- Byliny, slaměnka, třezalka, měsíček, levandule, podběl, jitrocel, heřmánek, provázek.
- Bylinky pro mastnou pleť: aloe, kontryhel, bříza, dub, kopřiva, lípa, kořen lopuchu, máta, jitrocel, přeslička rolní.
- Bylinky pro suchou pokožku: oregano, měsíček, tymián.
- Bylinky proti vráskám: podběl, rozmarýn, heřmánek, šalvěj.
- Byliny s čistícím účinkem: jeřáb, kopřiva.
- Byliny proti stařeckým skvrnám: pampeliška, petržel.
Jak je vidět z tohoto seznamu indikací, bylinky na akné na obličeji jsou jednou z nejpočetnějších skupin a není se čemu divit. Léčivé rostliny obsahují dostatečné množství organických kyselin, fytoncidů a tříslovin, které mají protizánětlivé vlastnosti. Dezinfikují postiženou pokožku, zklidňují podráždění a lokalizují a poté odstraňují oblasti zánětu. Proto se pro ty s problémovou pletí bylinky doporučují k povinnému používání. V dospívání, při absenci alergií, lze k léčbě juvenilního akné použít i léčivé přípravky. Maximálního užitku z bylin lze dosáhnout, pokud je vše provedeno správně.
Pravidla používání bylinek
Aby bylinky pro kůži splnily zadaný úkol, musíte z nich umět správně připravit léčivý odvar (nálev) a správně ho doma používat. Není třeba si myslet, že léčivé rostliny jsou absolutně bezpečné a nemohou škodit. Ti, kteří jsou obeznámeni se základy bylinné medicíny, vědí, že někdy způsobují nejstrašnější alergické reakce i při zevním použití. Nejprve se proto musíte seznámit se základy domácí kosmetologie pomocí bylinek a poté celou věc uvést do praxe.
- Nejjednodušším řešením jakéhokoli kožního problému je koupit bylinu odpovídající indikacím (ve formě suché sbírky) v nejbližší lékárně, prostudovat si pokyny, uvařit a použít výsledný odvar k určenému účelu. Léčivé bylinné nálevy a odvary na pleť lze přidat do jakékoli pleťové masky.
- Nejúčinnějším řešením je sbírat léčivé suroviny sami v lese, na poli, na chatě - na jakémkoli místě, které je v dostatečné vzdálenosti od města, závodů a továren, průmyslových zón a hlavních dálnic.
- Zkontrolujte trávu, zda neobsahuje alergeny pro vaši pokožku.
- Pokud byly bylinky sbírány samostatně, lze je použít ihned, čerstvé: bude to dokonce zdravější, protože budou stále plné různých látek. Můžete si je udělat zásobu pro budoucí použití a užít si jejich kosmetický efekt na dlouhé zimní večery. Nasbírané léčivé rostliny sušte ve větraných suchých místnostech, kam nepronikají přímé sluneční paprsky. Zároveň je potřeba je neustále míchat, aby nezvětraly a nezplesnivěly. To bude trvat dva týdny - ne méně.
- Jedno pravidlo týkající se používání bylin pro kosmetické účely je třeba přísně dodržovat. Čerstvé suroviny by měly být spotřebovány okamžitě, do 1–2 dnů. Trvanlivost suchých bylinek (pokud jsou uchovávány v krabicích nebo papírových sáčcích) není delší než 2 roky.
- Velmi důležitým bodem je, jak správně připravit bylinné odvarky na obličej (nebo infuze). Nejprve musíte rostlinu nasekat: čerstvou trávu nasekejte nožem a suchou trávu jen rozdrťte v rukou. Poté výsledný prášek (1-2 polévkové lžíce) zalijte vroucí vodou (sklenicí) právě odstavenou z ohně. To vše je nejlepší dělat ve skleněných nebo keramických nádobách. Pokud pak lektvar uzavřete víčkem a necháte půl hodiny působit, výsledkem bude voňavý bylinný nálev, který pokožce velmi prospívá. Pokud ho dáte na 20–30 minut do vodní lázně, dostanete se ke stejně léčivému odvaru. Nezbývá než oba produkty přecedit a přidat do domácích kosmetických masek.
- Ale většina přípravků na obličej stále používá drcené listy nebo květy rostlin.
- Obecně lze s bylinkami vyrobit jakoukoli pleťovou masku z přírodních produktů, kterou jste zvyklí vyrábět doma. K tomu stačí nahradit kapalinu v jejich složení (voda, šťáva, mléko) odvary a infuzemi z léčivých rostlin ve stejném množství, jak je uvedeno v receptech.
- Bylinné pleťové masky se doporučují pro problematickou pleť - obden, pro mastnou pleť - 2x týdně, pro suchou pleť - 1x za 7 dní. Pokud se odvary z bylinek na pokožku používají jako pravidelné profylaktické činidlo (proti předčasnému vzhledu vrásek, k prevenci tvorby akné atd. ), pak takové masky postačí jednou za 10 dní, protože jsou velmi silné a účinné ve svých účincích na epidermis.
- Pleť lze ošetřovat nejen bylinnými maskami. Dalším způsobem využití léčivých rostlin k tomuto účelu je každodenní mytí. Stejná připravená infuze nebo odvar se nalije do umyvadla s filtrovanou teplou vodou (1 sklenice suroviny na 500 ml vody): stačí si umýt obličej výsledným roztokem dvakrát denně.
- Pokud nemáte čas na takové postupy, můžete si několikrát denně otřít obličej vatovým tamponem namočeným v připraveném bylinném odvaru.
Existuje mnoho způsobů, jak používat bylinky, které jsou dobré pro vaši pokožku. Hlavní je umět vybrat správnou léčivou rostlinu, která váš problém vyřeší a správně ji použít. V lidovém léčitelství a domácí kosmetologii najdete mnoho receptů na všechny druhy bylinných masek a tonik. Cílem každého z nich je prodloužit mládí a krásu pokožky obličeje.
Recepty na bylinné pleťové masky
Navzdory rozmanitosti a množství různých receptů se s bylinkami nemůžete příliš unést. Můžete začít s léčbou maskami, pak rostlinu vyměňte a začněte masírovat kostkami, poté - každý den používejte tonikum, ale opět z jiné bylinky. Všeho by mělo být s mírou.
Pampeliška proti stařeckým skvrnám
Namelte listy pampelišky (3 polévkové lžíce), přidejte studenou filtrovanou (nebo převařenou nebo minerální) vodu (2 čajové lžičky), rozpuštěný med do tekutého stavu (2 polévkové lžíce).
Pelyněk proti vyrážkám
Připravíme si odvar z pelyňku, zředíme jím (2 lžíce) ještě nevychladlé, husté ovesné vločky, uvařené v čerstvém plnotučném mléce (bereme stejné množství jako odvaru z pelyňku), přidáme nakrájenou citronovou kůru (2 lžičky).
Aloe na akné
Listy aloe uchovávejte v lednici 1–2 týdny, vymačkejte z nich šťávu (lžíci), smíchejte s přírodní ovesnou kaší rozdrcenou na mouku (2 lžíce).
Heřmánek pro suchou pokožku
Květy heřmánku umelte (2 lžíce), smíchejte s čerstvým přírodním, nejlépe plnotučným kefírem (ve stejném množství), přidejte syrové vejce.
Řebříček pro zlepšení pleti
Čerstvé květy řebříčku a listy šťovíku umelte (po 1 polévkové lžíci), přidejte k nim nakrouhané ovesné vločky rozdrcené na mouku (1 polévková lžíce), syrový žloutek (lze použít celé vejce).
Byliny na obličej: příznivé vlastnosti léčivých rostlin pro pokožku
Mnoho lidí má tendenci řešit své kožní problémy, jako je ekzém, akné nebo lupénka, pomocí různých kosmetických přípravků a zapomínají, jak důležité je udržovat tělo zdravé i zevnitř.
Bylinné čaje mohou přijít na kořen problému. Pomohou odstranit toxiny, což bude mít jistě příznivý vliv na stav vaší pokožky. Biologicky aktivní rostlinné složky podpoří činnost jater, pomohou detoxikovat krev a lymfu a budou příjemným zpestřením vašeho jídelníčku.
Kořen lopuchu (Arctium lappa) je ve vědeckém světě známým léčitelem příznivě působícím na játra, ledviny, žlučník a lymfatický systém, pročišťuje každou buňku těla.
Prvním příznakem „přetížení" těla toxiny je zhoršení vzhledu pokožky. Naše tělo se snaží odstranit toxiny potem, čímž otravuje epidermis. Naturopat Charol Tilgner doporučuje pít čaj z kořene lopuchu v boji proti akné, lupénce, ekzému a vředům.
S měsíčky
Měsíček neboli měsíček je dalším výborným základem bylinkového čaje, který prospívá vaší pleti. Rostlina hojí rány, příznivě působí na lymfatický systém a podporuje trávení.
Stagnace v trávicím traktu je častým jevem, který vede k přetížení jater a kožním vyrážkám způsobeným struskováním v těle.
Podle The Herbal Pocket Guide je měsíčkový čaj bohatý na karotenoidy a další antioxidanty, které vysvětlují protizánětlivé vlastnosti nápoje.
S kopřivami
Bylinkářka Susan Weedová považuje kopřivu za cennou bylinku na vlasy, obličej a pokožku hlavy. Listy kopřivy působí protizánětlivě na trávicí trakt a jsou bohaté na vitamíny a minerály, včetně vitamínu K, selenu, zinku, chrómu a boru. Pravidelná konzumace kopřivového čaje čistí krev a následně i pokožku.
Jen čerstvá kopřiva štípe. Sušené listy určené k vaření bylinkového čaje vás rozhodně „nekousnou", ale dodají vaší pokožce jas, hladkost a bezchybný vzhled.
Výhody bylin pro pokožku
Bylinky mají jedinečný účinek na pokožku.Mají protizánětlivé, hojivé, vyživující a tonizující vlastnosti.Rostliny jsou skutečnou zásobárnou živin. Jejich chemické složení obsahuje všechny složky nezbytné pro péči o pleť, jako jsou:
Vyvozování závěrů
Pokud čtete tyto řádky, můžeme usoudit, že stále hledáte metodu, jak omladit obličej a zbavit se vrásek, na které vás pohled v zrcadle zneklidňuje.
Provedli jsme šetření, prostudovali jsme spoustu materiálů a hlavně otestovali většinu metod a prostředků proti vráskám, od tradičních metod až po procedury, které mohou lékaři nabídnout. Verdikt zní:
Pokud všechny opravné prostředky daly, byl to jen malý dočasný výsledek. Jakmile byly procedury zastaveny, po pár dnech se vše vrátilo.
Existují určité kontraindikace pro použití bylin jako prostředku proti stárnutí. Jedná se o zhoubné nádory a individuální nesnášenlivost. Pokud jsou na kůži rány a nedávné jizvy, lze bylinky použít pouze po konzultaci s odborníkem.
Bylinky na vrásky na obličeji působí pozitivně, pokud se přípravky na jejich bázi používají pravidelně po dlouhou dobu. Doporučuje se také pravidelně střídat produkty a typy kosmetických procedur.